• Sendikamız

Sendikamız, Medya İşçileri Sendikası ismiyle 9 Mart 2012 tarihinde31 kurucu üye tarafından, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 4. Maddesi’ne bağlı Ek-1 Sayılı Cetvel ve İşkolları Yönetmeliği’nde yer alan 8 sıra numaralı ‘Basın, yayın ve gazetecilik’ işkolunda faaliyet göstermek üzere Ankara’da kuruldu.

Sendikamızın kurucuları; Gürsel ESER, Hamdi ATEŞ, Yusuf KAYA, Metin SEMİZ, Şevket Sürhan ALTINKANAT, Suat KARABIYIK, Ziver BÜYÜKBAŞ, Hüseyin LİKOĞLU, İrfan KESKİN, Berrin ALPASLAN, Şükran YÜCEL, Bekir Nazım ADA, Tolga ÖZGENÇ, Ömer Erim BAŞTİMAR, Erdem ERDEMLİOĞLU, Eda PALAS, Tolga ÇIPLAK, Cem ÖZDEL, Osman KURT, Hasan ÖYMEZ, Fırat ÖZKOYUNCU, Ebubekir GÜLÜM, Sezai BALLI, Atakan ÇELİK, Fırat YURDAKUL, Serkan FİDAN, Mehmet Yılmaz GÜLDAŞ, Taner AYDIN, Eda AY, Yusuf İzzettin ÇELEBİ, Hasan Hüseyin KÖŞGER‘ dir.

Anadolu Ajansı çalışanları tarafından kurulan sendikamız 25-26 Ağustos 2012 tarihinde yapılan 1. Olağan Genel Kurul sonucunda Hak-İş ailesine katılmıştır.Sendikamız

Medya-İş; insanı, onurunu ve emeğini, beşeri değer alanı içinde en temel değer olarak benimser. Varlık gerekçesini ve mücadele azmini bu temel ahlaki kabule dayandırır.

Bu ilke ile çıktığı yolda 2013 Ocak ayı istatistiklerinde 560 üyeyle işkoluna giriş yapan Sendikamız, gün geçtikçe büyümeye devam etmiş ve 2017 Temmuz ayı istatistiklerinde 2.328 üyeyle işkolunun en büyüğü olmuştur. Sendikamız 2017 Temmuz ayı istatistiklerinde de büyümesini sürdürmüş ve 2.451 üye sayısına ulaşmıştır.

Ayrıca Sendikamız, 2013 yılında ise en çok sarı basın kartı taşıyan üyeye sahip sendika olmuş ve Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Basın Kartı Komisyonunda temsil hakkı kazanmıştır.

Geçen 5 yıl zarfında Anadolu Ajansı’nın yanı sıra Başbakanlık Basımevi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü, Devlet Malzeme Ofisi Basım işletme Müdürlüğü, Tüik Bilgi Dağıtım ve İletişim Daire Başkanlığı Matbaa Müdürlüğü ve Marmara Temizlik Hizmetleri Limited Şirketi (Anadolu Üniversitesi Alt işvereni) ile birlikte toplam 5 işyerinde yetkili sendika olmuştur. Ayrıca sendikamız Anadolu basınından birçok gazeteyi örgütleyerek, Anadolu basınının sesi olmuştur.

Sendikamız Medya-İş ilk günkü azim ve şevk ile çalışmalarını sürdürmektedir, kazandığımız haklar ve verdiğimiz mücadele ile başta üyelerimiz olmak üzere tüm işçi sınıfının umudu olmaya devam etmektedir.

Copyright © 2019 www.medyais.org Tüm hakları saklıdır. Yazılım hakları Avcılar Bilgisayar’a aittir.